Jednym z najważniejszych a zarazem podstawowym elementów wyposażenia pojazdów offroadowych są szekle. Bez względu na to czy podpinamy samochód celem holowania czy tworzymy ambitne konstrukcje z wyciągarką, zbloczami i pasem oplatającym drzewo, ten mały łącznik okazuje się niezastąpiony. Przez lata kształt szekli pozostawał praktycznie bez zmian, solidne metalowe ucho i trzpień zabezpieczający. Kilka lat temu pojawiła się alternatywa, lżejsza, bardziej elastyczna i uniwersalna –szekla syntetyczna – nazywana również miękką od angielskiego Soft Shackle. Firma Warn dostarcza obie opcje, którą zatem warto wybrać?
Szekle Metalowe
Od wieków metalowe szekle z wkręcanym trzpieniem występowały wszędzie tam gdzie pojawiały się jakiekolwiek techniki linowe. Dzięki swej prostej konstrukcji są wyjątkowo mocne i trwałe. Warn dostarcza trzy linie modelowe szekli. Wersje STANDARD – będącą klasyczną, tradycyjna srebrną omegą , serie EPIC proszkowo malowane na czarno, o trochę agresywniejszym designie, nawiązującym do najnowszej linii modelowej WARN, lepiej współgrającym ze współczesnymi samochodami. Oraz serie EPIC HYPERLINK nowoczesną, aluminiową konstrukcje o dwóch trzpieniach, dostępną w kilku opcjach wykończenia (polerowana, czarna, gunmetal). Proces kucia zapewnia wyjątkową trwałość każdej serii a obszerne testy wytrzymałośćiowe gwarantują najwyższą jakość produktów. Dodatkowo na każdej szekli znajdują się wyraźne informacje odnośnie zakresu dopuszczalnych obciążeń.
Montaż i demontaż szekli po przez odkręcenie trzpienia jest bardzo intuicyjny. Ważne jest aby pamiętać o cofnięciu o ćwierć obrotu (odkręceniu) trzpienia przed użyciem. Zapewni to łatwość obsługi i zabezpieczy przed jego ewentualnym zakleszczeniem.
ZALETY: Wyjątkowa wytrzymałość. Metalowe szekle są odporne na wszelkie niedogodności, nie grozi im przetarcie a czynniki zewnętrzne i pogodowe nie wpływają na ich zużycie
WADY: Masa, niestety wytrzymałość niesie za sobą odpowiednia ilość materiału. Magazynują przez to więcej energii co przy nieprawidłowym użytkowaniu może być niebezpieczne. Ponadto podczas pracy w ciężkich warunkach ich waga może stać się odczuwalnym obciążeniem. Dodatkowo wożone na samochodzie bez odpowiednich ochraniaczy mogą wywoływać hałas lub poluzować się i odpaść.
Szekle Miękkie/syntetyczne
Syntetyczne szekle są stosunkowo nowe w świecie offroadu. Jednak tak jak syntetyczne liny do wyciągarek, stają się co raz bardziej popularne i wbrew początkowych obaw środowiska udowodniły swoją trwałość i przydatność. Najczęściej są wykonane z tego samego materiału czyli stosowanej przez WARN SPYDUR-y, wzbogaconej o odblaskowe włókna 3M zapewniające perfekcyjną widoczność i bezpieczeństwo nawet po zmroku. W zależności od średnic 3/8 lub 1/2 cala limit obciążeń wynosi od 13,5 do 16 ton. Przy praktycznie zerowej masie otrzymujemy zatem wytrzymałość znacznie przekraczającą typowe siły spotykane przy pracy w terenie. Najnowszy model firmy ARB posiada z kolei dodatkowe rękawy ochronne, które znacząco wpływają na żywotność!
Montaż odbywa się po przez przełożenie węzła z jednego końca szekli przez znajdującą się drugim końcu pętle. Brak trzpienia niweluje ryzyko dekompletacji zestawu, oraz zbyt mocnego lub słabego zabezpieczenia.
ZALETY: Miękkie szekle są bardzo lekkie oraz łatwe i wygodne w użyciu. Dodatkowo pozbawione są dodatkowych problematycznych elementów takich jak trzpień. Dzięki elastycznej budowie może przechowywać je praktycznie wszędzie gdyż z łatwością dopasują się do otoczenia bez ryzyka zniszczenia innych elementów. Ponadto przy niewłaściwym zastosowaniu jej lekka masa zabezpiecza nas przed potencjalnymi urazami.
WADY: Analogicznie do syntetycznych lin w wyciągarkach są bardziej podatne na przetarcia. Nie można ich również stosować na ostrych metalowych krawędziach gdyż może doprowadzić to do przecięcia włókien. Graniczne wartości zalecanych obciążeń są również niższe w porównaniu do elementów kutych. Zalecany jest tez pewien minimalny promień zagięcia przy pracy z wąskimi elementami. Dostrzegalna jest również różnica w cenie.
Którą wybrać
Dokładnie jak w odwiecznym dylemacie z wyborem pomiędzy stalową a syntetyczną liną do wyciągarki odpowiedź nie jest jednoznaczna i mocno zależy od naszych potrzeb. Jeśli pracujemy w bardzo wymagających warunkach i niespecjalnie darzymy nasz sprzęt dbałością i uwagą warto wybrać bardziej toporne szekle metalowe. Jeśli jednak istotna jest dla nas przestrzeń i wygoda warto rozważyć bardziej nowoczesną opcje syntetyczną. A najlepiej wyposażyć się w obie opcje i być przygotowanym na każdą ewentualność.
Artykuł na podstawie materiałów handlowych firmy Warn